           Passive Components > Capacitors > Tantalum Capacitors > KEMET-T353E106J016AS7301
KEMET T353E106J016AS7301
Part Number: KEMET T353E106J016AS7301
Manufacturer: KEMET
Part Type: Passive Components > Capacitors > Tantalum Capacitors > KEMET-T353E106J016AS7301
Qty Available:
Description:
05/14/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number KEMET T353E106J016AS7301 Available.
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Capacitance 10 µF
Dielectric Tantalum
Dissipation Factor 6 %
ESR (Equivalent Series Resistance) 3.2 Ω
Leakage Current 1.3 µA
Max Operating Temperature 85 °C
Min Operating Temperature -55 °C
Termination Radial
Tolerance 5 %
Voltage Rating 16 V
Voltage Rating (DC) 16 V
Height 11.7 mm
Lead Diameter 500 µm
Lead Pitch 5.08 mm
Length 11.7 mm