           Passive Components > Capacitors > Tantalum Capacitors > KEMET-T353A105M035AS7301
KEMET T353A105M035AS7301
Part Number: KEMET T353A105M035AS7301
Manufacturer: KEMET
Part Type: Passive Components > Capacitors > Tantalum Capacitors > KEMET-T353A105M035AS7301
Qty Available:
Description: Cap Tant Solid 1uF 35V 20% (4.5 X 10.2mm) Radial 5.08mm 125°C T/R
05/14/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number KEMET T353A105M035AS7301 Available.
Cap Tant Solid 1uF 35V 20% (4.5 X 10.2mm) Radial 5.08mm 125°C T/R
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Capacitance 1 µF
Dielectric Tantalum
Dissipation Factor 3 %
ESR (Equivalent Series Resistance) 8 Ω
Leakage Current 500 nA
Max Operating Temperature 85 °C
Min Operating Temperature -55 °C
Termination Radial
Tolerance 20 %
Voltage Rating 35 V
Voltage Rating (DC) 35 V
Height 10.2 mm
Lead Diameter 500 µm
Lead Pitch 5.08 mm
Length 10.2 mm