           Passive Components > Capacitors > Tantalum Capacitors > KEMET-T352H476M010ASTR
KEMET T352H476M010ASTR
Part Number: KEMET T352H476M010ASTR
Manufacturer: KEMET
Part Type: Passive Components > Capacitors > Tantalum Capacitors > KEMET-T352H476M010ASTR
Qty Available:
Description: Cap Tant Solid 47uF 10V 20% (7.6 X 13.2mm) Radial 5.08mm 125°C T/R
05/14/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number KEMET T352H476M010ASTR Available.
Cap Tant Solid 47uF 10V 20% (7.6 X 13.2mm) Radial 5.08mm 125°C T/R
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Case/Package Dipped
Capacitance 47 µF
Dissipation Factor 6 %
Max Operating Temperature 125 °C
Min Operating Temperature -55 °C
Polarity Polar
Termination Radial
Tolerance 20 %
Lead Pitch 5.08 mm