           Passive Components > Capacitors > Tantalum Capacitors > KEMET-T352H336K016ASTR
KEMET T352H336K016ASTR
Part Number: KEMET T352H336K016ASTR
Manufacturer: KEMET
Part Type: Passive Components > Capacitors > Tantalum Capacitors > KEMET-T352H336K016ASTR
Qty Available:
Description: Cap Tant Solid 33uF 16V 10% (7.6 X 13.2mm) Radial 5.08mm 125°C T/R
05/14/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number KEMET T352H336K016ASTR Available.
Cap Tant Solid 33uF 16V 10% (7.6 X 13.2mm) Radial 5.08mm 125°C T/R
Case/Package Dipped
Capacitance 33 µF
Dissipation Factor 6 %
Max Operating Temperature 125 °C
Min Operating Temperature -55 °C
Polarity Polar
Termination Radial
Tolerance 10 %
Lead Pitch 5.08 mm