           Passive Components > Capacitors > Tantalum Capacitors > KEMET-T352G226M020ASTR
KEMET T352G226M020ASTR
Part Number: KEMET T352G226M020ASTR
Manufacturer: KEMET
Part Type: Passive Components > Capacitors > Tantalum Capacitors > KEMET-T352G226M020ASTR
Qty Available:
Description: Cap Tant Solid 22uF 20V 20% (6.3 X 13mm) Radial 5.08mm T/R
05/14/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number KEMET T352G226M020ASTR Available.
Cap Tant Solid 22uF 20V 20% (6.3 X 13mm) Radial 5.08mm T/R
Case/Package Dipped
Capacitance 22 µF
Max Operating Temperature 125 °C
Min Operating Temperature -55 °C
Packaging Tape & Reel
Tolerance 20 %
Lead Pitch 5.08 mm