           Passive Components > Capacitors > Tantalum Capacitors > KEMET-T352E106M025AT
KEMET T352E106M025AT
Part Number: KEMET T352E106M025AT
Manufacturer: KEMET
Part Type: Passive Components > Capacitors > Tantalum Capacitors > KEMET-T352E106M025AT
Qty Available:
Description: Cap Tant Solid 10uF 25V 20% (5.5 X 11.7mm) Radial 5.08mm 125°C Bulk
05/14/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number KEMET T352E106M025AT Available.
Cap Tant Solid 10uF 25V 20% (5.5 X 11.7mm) Radial 5.08mm 125°C Bulk
Case/Package Dipped
Capacitance 10 µF
Dissipation Factor 6 %
ESR (Equivalent Series Resistance) 2.5 Ω
Leakage Current 2 µA
Max Operating Temperature 125 °C
Min Operating Temperature -55 °C
Packaging Bulk
Polarity Polar
Termination Radial
Tolerance 20 %
Voltage Rating 25 V
Voltage Rating (DC) 25 V
Diameter 5.5 mm
Height 11.7 mm
Lead Diameter 500 µm
Lead Pitch 5.08 mm