           Passive Components > Capacitors > Tantalum Capacitors > KEMET-T352C225K035AT
KEMET T352C225K035AT
Part Number: KEMET T352C225K035AT
Manufacturer: KEMET
Part Type: Passive Components > Capacitors > Tantalum Capacitors > KEMET-T352C225K035AT
Qty Available:
Description: Cap Tant Solid 2.2uF 35V 10% (5 X 11.2mm) Radial 5.08mm 125 C Bulk
05/14/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number KEMET T352C225K035AT Available.
Cap Tant Solid 2.2uF 35V 10% (5 X 11.2mm) Radial 5.08mm 125 C Bulk
Case/Package Dipped
Dielectric Material Tantalum
Number of Pins 2
Capacitance 2.2 µF
Dissipation Factor 6 %
ESR (Equivalent Series Resistance) 5 Ω
Leakage Current 600 nA
Max Operating Temperature 125 °C
Min Operating Temperature -55 °C
Polarity Polar
Termination Radial
Tolerance 10 %
Voltage Rating 35 V
Voltage Rating (DC) 35 V
Height 11.2 mm
Lead Diameter 500 µm
Lead Pitch 5.08 mm
Length 11.2 mm