           Passive Components > Capacitors > Tantalum Capacitors > KEMET-T352B685K010AS
KEMET T352B685K010AS
Part Number: KEMET T352B685K010AS
Manufacturer: KEMET
Part Type: Passive Components > Capacitors > Tantalum Capacitors > KEMET-T352B685K010AS
Qty Available:
Description: Cap Tant Solid 6.8uF 10V 10% (4.5 X 10.4mm) Radial 5.08mm Bulk
05/14/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number KEMET T352B685K010AS Available.
Cap Tant Solid 6.8uF 10V 10% (4.5 X 10.4mm) Radial 5.08mm Bulk
Case/Package Dipped
Capacitance 6.8 µF
Max Operating Temperature 125 °C
Min Operating Temperature -55 °C
Packaging Bulk
Tolerance 10 %
Lead Pitch 5.08 mm