           Passive Components > Capacitors > Tantalum Capacitors > KEMET-T352B225M025AS7301
KEMET T352B225M025AS7301
Part Number: KEMET T352B225M025AS7301
Manufacturer: KEMET
Part Type: Passive Components > Capacitors > Tantalum Capacitors > KEMET-T352B225M025AS7301
Qty Available:
Description: Cap Tant Solid 2.2uF 25V 20% (4.5 X 10.4mm) Radial 5.08mm 125°C T/R
05/14/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number KEMET T352B225M025AS7301 Available.
Cap Tant Solid 2.2uF 25V 20% (4.5 X 10.4mm) Radial 5.08mm 125°C T/R
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Capacitance 2.2 µF
Dielectric Tantalum
Dissipation Factor 5 %
ESR (Equivalent Series Resistance) 6 Ω
Leakage Current 500 nA
Max Operating Temperature 85 °C
Min Operating Temperature -55 °C
Termination Radial
Tolerance 20 %
Voltage Rating 25 V
Voltage Rating (DC) 25 V
Height 10.4 mm
Lead Diameter 500 µm
Lead Pitch 5.08 mm
Length 10.4 mm