           Passive Components > Capacitors > Tantalum Capacitors > KEMET-T351H226K025AS
KEMET T351H226K025AS
Part Number: KEMET T351H226K025AS
Manufacturer: KEMET
Part Type: Passive Components > Capacitors > Tantalum Capacitors > KEMET-T351H226K025AS
Qty Available:
Description: Cap Tant Solid 22uF 25V 10% (7.6 X 12.7mm) Radial 2.54mm 125°C Bulk
05/14/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number KEMET T351H226K025AS Available.
Cap Tant Solid 22uF 25V 10% (7.6 X 12.7mm) Radial 2.54mm 125°C Bulk
Case/Package Dipped
Capacitance 22 µF
Dissipation Factor 6 %
ESR (Equivalent Series Resistance) 1.5 Ω
Leakage Current 4.4 µA
Max Operating Temperature 125 °C
Min Operating Temperature -55 °C
Packaging Bulk
Termination Radial
Tolerance 10 %
Voltage Rating 25 V
Voltage Rating (DC) 25 V
Diameter 7.6 mm
Height 12.7 mm
Lead Diameter 500 µm
Lead Pitch 2.54 mm