           Passive Components > Capacitors > Tantalum Capacitors > KEMET-T351D685K020AS-TR
KEMET T351D685K020AS TR
Part Number: KEMET T351D685K020AS TR
Manufacturer: KEMET
Part Type: Passive Components > Capacitors > Tantalum Capacitors > KEMET-T351D685K020AS-TR
Qty Available:
Description: Cap Tant Solid 6.8uF 20V 10% (5 X 10.9mm) Radial 2.54mm T/R
05/14/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number KEMET T351D685K020AS TR Available.
Cap Tant Solid 6.8uF 20V 10% (5 X 10.9mm) Radial 2.54mm T/R
Case/Package Dipped
Capacitance 6.8 µF
Max Operating Temperature 125 °C
Min Operating Temperature -55 °C
Packaging Tape & Reel
Tolerance 10 %
Lead Pitch 2.54 mm