           Passive Components > Capacitors > Tantalum Capacitors > KEMET-T351D335K035AS
KEMET T351D335K035AS
Part Number: KEMET T351D335K035AS
Manufacturer: KEMET
Part Type: Passive Components > Capacitors > Tantalum Capacitors > KEMET-T351D335K035AS
Qty Available:
Description: Cap Tant Solid 3.3uF 35V 10% (5 X 10.9mm) Radial 2.54mm 125°C Bulk
05/14/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number KEMET T351D335K035AS Available.
Cap Tant Solid 3.3uF 35V 10% (5 X 10.9mm) Radial 2.54mm 125°C Bulk
Case/Package Dipped
Capacitance 3.3 µF
Max Operating Temperature 125 °C
Min Operating Temperature -55 °C
Packaging Bulk
Termination Radial
Tolerance 10 %
Lead Pitch 2.54 mm