           Passive Components > Capacitors > Tantalum Capacitors > KEMET-T351C106M010AT7301
KEMET T351C106M010AT7301
Part Number: KEMET T351C106M010AT7301
Manufacturer: KEMET
Part Type: Passive Components > Capacitors > Tantalum Capacitors > KEMET-T351C106M010AT7301
Qty Available:
Description:
05/14/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number KEMET T351C106M010AT7301 Available.
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Capacitance 10 µF
Dielectric Tantalum
Dissipation Factor 5 %
ESR (Equivalent Series Resistance) 5 Ω
Leakage Current 800 nA
Max Operating Temperature 125 °C
Min Operating Temperature -55 °C
Termination Radial
Tolerance 20 %
Voltage Rating 10 V
Voltage Rating (DC) 10 V
Diameter 5 mm
Height 10.7 mm
Lead Diameter 500 µm
Lead Pitch 2.54 mm