           Passive Components > Capacitors > Tantalum Capacitors > KEMET-T351A104M035AS
KEMET T351A104M035AS
Part Number: KEMET T351A104M035AS
Manufacturer: KEMET
Part Type: Passive Components > Capacitors > Tantalum Capacitors > KEMET-T351A104M035AS
Qty Available:
Description: Cap Tant Solid 0.1uF 35V 20% (4.5 X 9.6mm) Radial 2.54mm 125°C Bulk
05/14/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number KEMET T351A104M035AS Available.
Cap Tant Solid 0.1uF 35V 20% (4.5 X 9.6mm) Radial 2.54mm 125°C Bulk
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Case/Package Dipped
Capacitance 100 nF
Dissipation Factor 3 %
Max Operating Temperature 125 °C
Min Operating Temperature -55 °C
Packaging Bulk
Polarity Polar
Termination Radial
Tolerance 20 %
Lead Pitch 2.54 mm