           Passive Components > Capacitors > Tantalum Capacitors > KEMET-T350L336K035AT
KEMET T350L336K035AT
Part Number: KEMET T350L336K035AT
Manufacturer: KEMET
Part Type: Passive Components > Capacitors > Tantalum Capacitors > KEMET-T350L336K035AT
Qty Available:
Description: Tantalum Capacitor, 33 uF, 35 V, ± 10%, 5.08 mm, -55 °C, 125 °C, Radial Leaded
05/14/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number KEMET T350L336K035AT Available.
Tantalum Capacitor, 33 uF, 35 V, ± 10%, 5.08 mm, -55 °C, 125 °C, Radial Leaded
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Case/Package Dipped
Dielectric Material Tantalum
Number of Pins 2
Capacitance 33 µF
Dissipation Factor 6 %
ESR (Equivalent Series Resistance) 1 Ω
Leakage Current 9.2 µA
Max Operating Temperature 125 °C
Min Operating Temperature -55 °C
Packaging Bulk
Polarity Polar
Termination Radial
Tolerance 10 %
Voltage Rating 35 V
Voltage Rating (AC) 35 V
Voltage Rating (DC) 35 V
Height 16 mm
Lead Diameter 500 µm
Lead Pitch 5.08 mm
Length 16 mm