           Passive Components > Capacitors > Tantalum Capacitors > KEMET-T350H686K010AT
KEMET T350H686K010AT
Part Number: KEMET T350H686K010AT
Manufacturer: KEMET
Part Type: Passive Components > Capacitors > Tantalum Capacitors > KEMET-T350H686K010AT
Qty Available:
Description: Cap Tant Solid 68uF 10V 10% (7.6 X 10.2mm) Radial 2.54mm 125C Bulk
05/14/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number KEMET T350H686K010AT Available.
Cap Tant Solid 68uF 10V 10% (7.6 X 10.2mm) Radial 2.54mm 125C Bulk
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Case/Package Dipped
Mount Through Hole
Capacitance 68 µF
Dissipation Factor 6 %
ESR (Equivalent Series Resistance) 1.3 Ω
Features General Purpose
Leakage Current 5.4 µA
Max Operating Temperature 125 °C
Min Operating Temperature -55 °C
Packaging Bulk
Polarity Polar
Termination Radial
Tolerance 10 %
Voltage Rating 10 V
Voltage Rating (DC) 10 V
Diameter 7.6 mm
Height 10.2 mm
Height - Seated (Max) 10.2108 mm
Lead Diameter 500 µm
Lead Pitch 2.54 mm