           Passive Components > Capacitors > Tantalum Capacitors > KEMET-T350G156M025ATTR
KEMET T350G156M025ATTR
Part Number: KEMET T350G156M025ATTR
Manufacturer: KEMET
Part Type: Passive Components > Capacitors > Tantalum Capacitors > KEMET-T350G156M025ATTR
Qty Available:
Description: Cap Tant Solid 15uF 25V 20% (6.3 X 10.2mm) Radial 2.54mm T/R
05/14/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number KEMET T350G156M025ATTR Available.
Cap Tant Solid 15uF 25V 20% (6.3 X 10.2mm) Radial 2.54mm T/R
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Case/Package Dipped
Capacitance 15 µF
Dissipation Factor 6 %
Max Operating Temperature 125 °C
Min Operating Temperature -55 °C
Polarity Polar
Tolerance 20 %
Lead Pitch 2.54 mm