           Passive Components > Capacitors > Tantalum Capacitors > KEMET-T350D335K035ATTR
KEMET T350D335K035ATTR
Part Number: KEMET T350D335K035ATTR
Manufacturer: KEMET
Part Type: Passive Components > Capacitors > Tantalum Capacitors > KEMET-T350D335K035ATTR
Qty Available:
Description: Cap Tant Solid 3.3uF 35V 10% (5 X 8.6mm) Radial 2.54mm 125°C T/R
05/14/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number KEMET T350D335K035ATTR Available.
Cap Tant Solid 3.3uF 35V 10% (5 X 8.6mm) Radial 2.54mm 125°C T/R
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Case/Package Dipped
Capacitance 3.3 µF
Max Operating Temperature 125 °C
Min Operating Temperature -55 °C
Termination Radial
Tolerance 10 %
Lead Pitch 2.54 mm