           Passive Components > Capacitors > Tantalum Capacitors > KEMET-T350C106K010ATTR
KEMET T350C106K010ATTR
Part Number: KEMET T350C106K010ATTR
Manufacturer: KEMET
Part Type: Passive Components > Capacitors > Tantalum Capacitors > KEMET-T350C106K010ATTR
Qty Available:
Description: Cap Tant Solid 10uF 10V 10% (5 X 8.4mm) Radial 2.54mm 125°C T/R
05/14/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number KEMET T350C106K010ATTR Available.
Cap Tant Solid 10uF 10V 10% (5 X 8.4mm) Radial 2.54mm 125°C T/R
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Case/Package Dipped
Capacitance 10 µF
Max Operating Temperature 125 °C
Min Operating Temperature -55 °C
Termination Radial
Tolerance 10 %
Lead Pitch 2.54 mm