           Passive Components > Capacitors > Tantalum Capacitors > KEMET-T340E686K025AT
KEMET T340E686K025AT
Part Number: KEMET T340E686K025AT
Manufacturer: KEMET
Part Type: Passive Components > Capacitors > Tantalum Capacitors > KEMET-T340E686K025AT
Qty Available:
Description: Cap Tant Solid 68uF 25V 10% (12.3 X 12.3 X 10.5mm) Radial 10mm Bulk
05/14/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number KEMET T340E686K025AT Available.
Cap Tant Solid 68uF 25V 10% (12.3 X 12.3 X 10.5mm) Radial 10mm Bulk
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Case/Package Molded
Capacitance 68 µF
Packaging Bulk
Tolerance 10 %
Lead Pitch 10 mm