           Passive Components > Capacitors > Tantalum Capacitors > KEMET-T340E107M016AS7301
KEMET T340E107M016AS7301
Part Number: KEMET T340E107M016AS7301
Manufacturer: KEMET
Part Type: Passive Components > Capacitors > Tantalum Capacitors > KEMET-T340E107M016AS7301
Qty Available:
Description: Cap Tant Solid 100uF 16VDC 20% 12.3 X 12.3 X 10.5mm RDL 10mm T/R
05/14/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number KEMET T340E107M016AS7301 Available.
Cap Tant Solid 100uF 16VDC 20% 12.3 X 12.3 X 10.5mm RDL 10mm T/R
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Capacitance 100 µF
Dielectric Tantalum
Max Operating Temperature 85 °C
Min Operating Temperature -55 °C
Termination Radial
Tolerance 20 %
Voltage Rating 16 V
Height 12.3 mm
Lead Pitch 10 mm
Length 10.5 mm
Width 12.3 mm