           Passive Components > Capacitors > Tantalum Capacitors > KEMET-T340D476M020ASTR
KEMET T340D476M020ASTR
Part Number: KEMET T340D476M020ASTR
Manufacturer: KEMET
Part Type: Passive Components > Capacitors > Tantalum Capacitors > KEMET-T340D476M020ASTR
Qty Available:
Description: Cap Tant Solid 47uF 20V 20% (12.3 X 7.3 X 10.5mm) Radial 10mm T/R
05/14/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number KEMET T340D476M020ASTR Available.
Cap Tant Solid 47uF 20V 20% (12.3 X 7.3 X 10.5mm) Radial 10mm T/R
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Case/Package Molded
Capacitance 47 µF
Tolerance 20 %
Lead Pitch 10 mm