           Passive Components > Capacitors > Tantalum Capacitors > KEMET-T340D336M035AS
KEMET T340D336M035AS
Part Number: KEMET T340D336M035AS
Manufacturer: KEMET
Part Type: Passive Components > Capacitors > Tantalum Capacitors > KEMET-T340D336M035AS
Qty Available:
Description: Tantalum Capacitor, 33 uF, 35 V, ± 20%, 10 mm, -55 °C, 125 °C, Radial Leaded
05/14/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number KEMET T340D336M035AS Available.
Tantalum Capacitor, 33 uF, 35 V, ± 20%, 10 mm, -55 °C, 125 °C, Radial Leaded
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Case/Package Molded
Capacitance 33 µF
Dissipation Factor 6 %
ESR (Equivalent Series Resistance) 1 Ω
Leakage Current 10 µA
Max Operating Temperature 85 °C
Min Operating Temperature -55 °C
Packaging Bulk
Termination Radial
Tolerance 20 %
Voltage Rating 35 V
Height 7.3 mm
Lead Pitch 10 mm
Length 10.5 mm
Width 12.3 mm