           Passive Components > Capacitors > Tantalum Capacitors > KEMET-T340D336M025AT
KEMET T340D336M025AT
Part Number: KEMET T340D336M025AT
Manufacturer: KEMET
Part Type: Passive Components > Capacitors > Tantalum Capacitors > KEMET-T340D336M025AT
Qty Available:
Description: Tantalum Capacitor, 33 uF, 25 V, ± 20%, 10 mm, -55 °C, 125 °C, Radial Leaded
05/14/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number KEMET T340D336M025AT Available.
Tantalum Capacitor, 33 uF, 25 V, ± 20%, 10 mm, -55 °C, 125 °C, Radial Leaded
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Case/Package Molded
Capacitance 33 µF
Dissipation Factor 6 %
ESR (Equivalent Series Resistance) 1.2 Ω
Leakage Current 8 µA
Max Operating Temperature 85 °C
Min Operating Temperature -55 °C
Packaging Bulk
Polarity Polar
Termination Radial
Tolerance 20 %
Voltage Rating 25 V
Depth 7.3 mm
Height 7.3 mm
Lead Pitch 10 mm
Length 10.5 mm
Width 12.3 mm