           Passive Components > Capacitors > Tantalum Capacitors > KEMET-T340C226M016AS
KEMET T340C226M016AS
Part Number: KEMET T340C226M016AS
Manufacturer: KEMET
Part Type: Passive Components > Capacitors > Tantalum Capacitors > KEMET-T340C226M016AS
Qty Available:
Description: 22 uF, 16 VDC (85C), 10 VDC (125C), 0.16 VDC (125C Reverse), -55/+125°C
05/14/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number KEMET T340C226M016AS Available.
22 uF, 16 VDC (85C), 10 VDC (125C), 0.16 VDC (125C Reverse), -55/+125°C
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Case/Package Molded
Capacitance 22 µF
Dissipation Factor 6 %
Leakage Current 4 µA
Max Operating Temperature 85 °C
Min Operating Temperature -55 °C
Polarity Polar
Termination Radial
Tolerance 20 %
Voltage Rating 16 V
Depth 4.3 mm
Height 4.3 mm
Lead Pitch 5 mm
Length 10.5 mm
Width 7.3 mm