           Passive Components > Capacitors > Tantalum Capacitors > KEMET-T340A474M040AT
KEMET T340A474M040AT
Part Number: KEMET T340A474M040AT
Manufacturer: KEMET
Part Type: Passive Components > Capacitors > Tantalum Capacitors > KEMET-T340A474M040AT
Qty Available:
Description: Cap Tant Solid 0.47uF 40V 20% (4.7 X 4.2 X 7.3mm) Radial 2.5mm Bulk
05/14/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number KEMET T340A474M040AT Available.
Cap Tant Solid 0.47uF 40V 20% (4.7 X 4.2 X 7.3mm) Radial 2.5mm Bulk
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Case/Package Molded
Capacitance 470 nF
Dissipation Factor 6 %
ESR (Equivalent Series Resistance) 13 Ω
Leakage Current 1 µA
Max Operating Temperature 85 °C
Min Operating Temperature -55 °C
Packaging Bulk
Termination Radial
Tolerance 20 %
Voltage Rating 40 V
Voltage Rating (DC) 40 V
Height 4.2 mm
Lead Pitch 2.5 mm
Length 7.3 mm
Width 4.7 mm