           Passive Components > Capacitors > Tantalum Capacitors > KEMET-T340A335K016AS
KEMET T340A335K016AS
Part Number: KEMET T340A335K016AS
Manufacturer: KEMET
Part Type: Passive Components > Capacitors > Tantalum Capacitors > KEMET-T340A335K016AS
Qty Available:
Description: Cap Tant Solid 3.3uF 16V 10% (4.7 X 4.2 X 7.3mm) Radial 2.5mm Bulk
05/14/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number KEMET T340A335K016AS Available.
Cap Tant Solid 3.3uF 16V 10% (4.7 X 4.2 X 7.3mm) Radial 2.5mm Bulk
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Case/Package Molded
Capacitance 3.3 µF
Packaging Bulk
Tolerance 10 %
Lead Pitch 2.5 mm