           Passive Components > Capacitors > Tantalum Capacitors > KEMET-T330D336K025AS
KEMET T330D336K025AS
Part Number: KEMET T330D336K025AS
Manufacturer: KEMET
Part Type: Passive Components > Capacitors > Tantalum Capacitors > KEMET-T330D336K025AS
Qty Available:
Description: Cap Tant Solid 33uF 25VDC 10% 15.24 X 4.95 X 9.53mm RDL 5.08mm Bulk
05/14/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number KEMET T330D336K025AS Available.
Cap Tant Solid 33uF 25VDC 10% 15.24 X 4.95 X 9.53mm RDL 5.08mm Bulk
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Case/Package Molded
Capacitance 33 µF
Dielectric Tantalum
Dissipation Factor 6 %
ESR (Equivalent Series Resistance) 1.2 Ω
Leakage Current 5 µA
Max Operating Temperature 85 °C
Min Operating Temperature -55 °C
Packaging Bulk
Termination Radial
Tolerance 10 %
Voltage Rating 25 V
Depth 4.95 mm
Height 4.95 mm
Lead Pitch 5.08 mm
Length 9.53 mm
Width 15.24 mm