           Passive Components > Capacitors > Tantalum Capacitors > KEMET-T330C686K006AS7301
KEMET T330C686K006AS7301
Part Number: KEMET T330C686K006AS7301
Manufacturer: KEMET
Part Type: Passive Components > Capacitors > Tantalum Capacitors > KEMET-T330C686K006AS7301
Qty Available:
Description:
05/14/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number KEMET T330C686K006AS7301 Available.
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Capacitance 68 µF
Dielectric Tantalum
Dissipation Factor 6 %
ESR (Equivalent Series Resistance) 1.8 Ω
Leakage Current 5 µA
Max Operating Temperature 85 °C
Min Operating Temperature -55 °C
Termination Radial
Tolerance 10 %
Voltage Rating 6 V
Height 4.32 mm
Lead Pitch 5.08 mm
Length 8.26 mm
Width 8.26 mm