           Passive Components > Capacitors > Tantalum Capacitors > KEMET-T330B185K050AS
KEMET T330B185K050AS
Part Number: KEMET T330B185K050AS
Manufacturer: KEMET
Part Type: Passive Components > Capacitors > Tantalum Capacitors > KEMET-T330B185K050AS
Qty Available:
Description: Cap Tant Solid 1.8uF 50V 10% (7.24 X 4.32 X 5.71mm) Radial 5.08mm Bulk
05/14/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number KEMET T330B185K050AS Available.
Cap Tant Solid 1.8uF 50V 10% (7.24 X 4.32 X 5.71mm) Radial 5.08mm Bulk
Case/Package Molded
Capacitance 1.8 µF
Packaging Bulk
Tolerance 10 %
Depth 4.32 mm
Height 5.71 mm
Lead Pitch 5.08 mm
Length 7.24 mm