           Passive Components > Capacitors > Tantalum Capacitors > KEMET-T330B156K010ASTR
KEMET T330B156K010ASTR
Part Number: KEMET T330B156K010ASTR
Manufacturer: KEMET
Part Type: Passive Components > Capacitors > Tantalum Capacitors > KEMET-T330B156K010ASTR
Qty Available:
Description: Cap Tant Solid 15uF 10V 10% (7.24 X 4.32 X 5.71mm) Radial 5.08mm T/R
05/14/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number KEMET T330B156K010ASTR Available.
Cap Tant Solid 15uF 10V 10% (7.24 X 4.32 X 5.71mm) Radial 5.08mm T/R
Case/Package Molded
Capacitance 15 µF
Tolerance 10 %
Depth 4.32 mm
Lead Pitch 5.08 mm
Length 7.24 mm