           Passive Components > Capacitors > Tantalum Capacitors > KEMET-T330A685M020AS7301
KEMET T330A685M020AS7301
Part Number: KEMET T330A685M020AS7301
Manufacturer: KEMET
Part Type: Passive Components > Capacitors > Tantalum Capacitors > KEMET-T330A685M020AS7301
Qty Available:
Description:
05/14/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number KEMET T330A685M020AS7301 Available.
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Capacitance 6.8 µF
Dielectric Tantalum
Dissipation Factor 6 %
ESR (Equivalent Series Resistance) 3.6 Ω
Leakage Current 1 µA
Max Operating Temperature 85 °C
Min Operating Temperature -55 °C
Termination Radial
Tolerance 20 %
Voltage Rating 20 V
Height 2.67 mm
Lead Pitch 3.18 mm
Length 8.76 mm
Width 5.84 mm