           Passive Components > Capacitors > Tantalum Capacitors > KEMET-T322F186M050AS
KEMET T322F186M050AS
Part Number: KEMET T322F186M050AS
Manufacturer: KEMET
Part Type: Passive Components > Capacitors > Tantalum Capacitors > KEMET-T322F186M050AS
Qty Available:
Description: Cap Tant Solid 18uF 50V 20% (7.62 X 18.03mm) Axial 125°C Bulk
05/14/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number KEMET T322F186M050AS Available.
Cap Tant Solid 18uF 50V 20% (7.62 X 18.03mm) Axial 125°C Bulk
Case/Package Molded
Capacitance 18 µF
Dissipation Factor 6 %
ESR (Equivalent Series Resistance) 1.2 Ω
Leakage Current 7.2 µA
Max Operating Temperature 125 °C
Min Operating Temperature -55 °C
Polarity Polar
Termination Axial
Tolerance 20 %
Voltage Rating 50 V
Length 18.03 mm