           Passive Components > Capacitors > Tantalum Capacitors > KEMET-T322F157M015AT
KEMET T322F157M015AT
Part Number: KEMET T322F157M015AT
Manufacturer: KEMET
Part Type: Passive Components > Capacitors > Tantalum Capacitors > KEMET-T322F157M015AT
Qty Available:
Description: Cap Tant Solid 150uF 15V 20% (7.62 X 18.03mm) Axial 125°C Bulk
05/14/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number KEMET T322F157M015AT Available.
Cap Tant Solid 150uF 15V 20% (7.62 X 18.03mm) Axial 125°C Bulk
Case/Package Molded
Dielectric Material Tantalum
Capacitance 150 µF
Dissipation Factor 8 %
ESR (Equivalent Series Resistance) 600 mΩ
Leakage Current 10 µA
Max Operating Temperature 125 °C
Min Operating Temperature -55 °C
Polarity Polar
Termination Axial
Tolerance 20 %
Voltage Rating 15 V
Voltage Rating (DC) 15 V
Length 18.03 mm