           Passive Components > Capacitors > Tantalum Capacitors > KEMET-T322E476M020AT
KEMET T322E476M020AT
Part Number: KEMET T322E476M020AT
Manufacturer: KEMET
Part Type: Passive Components > Capacitors > Tantalum Capacitors > KEMET-T322E476M020AT
Qty Available:
Description: Cap Tant Solid 47uF 20V 20% (7.11 X 13.46mm) Axial 125°C Bulk
05/14/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number KEMET T322E476M020AT Available.
Cap Tant Solid 47uF 20V 20% (7.11 X 13.46mm) Axial 125°C Bulk
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Case/Package Molded
Dielectric Material Tantalum
Capacitance 47 µF
Dissipation Factor 6 %
ESR (Equivalent Series Resistance) 1.2 Ω
Leakage Current 7.5 µA
Max Operating Temperature 85 °C
Min Operating Temperature -55 °C
Packaging Bulk
Termination Axial
Tolerance 20 %
Voltage Rating 20 V
Voltage Rating (DC) 20 V
Length 13.46 mm