           Passive Components > Capacitors > Tantalum Capacitors > KEMET-T322D395K050AS
KEMET T322D395K050AS
Part Number: KEMET T322D395K050AS
Manufacturer: KEMET
Part Type: Passive Components > Capacitors > Tantalum Capacitors > KEMET-T322D395K050AS
Qty Available:
Description: Cap Tant Solid 3.9uF 50V 10% (4.57 X 10.67mm) Axial Bulk
05/14/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number KEMET T322D395K050AS Available.
Cap Tant Solid 3.9uF 50V 10% (4.57 X 10.67mm) Axial Bulk
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Case/Package Molded
Capacitance 3.9 µF
Dissipation Factor 4 %
ESR (Equivalent Series Resistance) 3 Ω
Leakage Current 1.6 µA
Max Operating Temperature 125 °C
Min Operating Temperature -55 °C
Polarity Polar
Termination Axial
Tolerance 10 %
Voltage Rating 50 V
Voltage Rating (DC) 50 V
Diameter 4.57 mm
Length 10.67 mm