           Passive Components > Capacitors > Tantalum Capacitors > KEMET-T322D276K015AS-TR
KEMET T322D276K015AS TR
Part Number: KEMET T322D276K015AS TR
Manufacturer: KEMET
Part Type: Passive Components > Capacitors > Tantalum Capacitors > KEMET-T322D276K015AS-TR
Qty Available:
Description: Cap Tant Solid 27uF 15VDC 10% 4.57 X 10.67mm AXL T/R
05/14/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number KEMET T322D276K015AS TR Available.
Cap Tant Solid 27uF 15VDC 10% 4.57 X 10.67mm AXL T/R
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Case/Package Molded
Capacitance 27 µF
Max Operating Temperature 125 °C
Min Operating Temperature -55 °C
Packaging Tape & Reel
Tolerance 10 %