           Passive Components > Capacitors > Tantalum Capacitors > KEMET-T322D226M020AT7200
KEMET T322D226M020AT7200
Part Number: KEMET T322D226M020AT7200
Manufacturer: KEMET
Part Type: Passive Components > Capacitors > Tantalum Capacitors > KEMET-T322D226M020AT7200
Qty Available:
Description: Cap Tant Solid 22uF 20V 20% (4.57 X 10.67mm) Axial 1.8 Ohm 125°C T/R
05/14/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number KEMET T322D226M020AT7200 Available.
Cap Tant Solid 22uF 20V 20% (4.57 X 10.67mm) Axial 1.8 Ohm 125°C T/R
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Case/Package Axial
Capacitance 22 µF
Dissipation Factor 6 %
ESR (Equivalent Series Resistance) 1.8 Ω
Leakage Current 3.5 µA
Max Operating Temperature 85 °C
Min Operating Temperature -55 °C
Termination Axial
Tolerance 20 %
Voltage Rating 20 V
Voltage Rating (DC) 20 V
Length 10.67 mm