           Passive Components > Capacitors > Tantalum Capacitors > KEMET-T322C106M020AS
KEMET T322C106M020AS
Part Number: KEMET T322C106M020AS
Manufacturer: KEMET
Part Type: Passive Components > Capacitors > Tantalum Capacitors > KEMET-T322C106M020AS
Qty Available:
Description: Cap Tant Solid 10uF 20V 20% (4.57 X 8.76mm) Axial 125°C Bulk
05/14/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number KEMET T322C106M020AS Available.
Cap Tant Solid 10uF 20V 20% (4.57 X 8.76mm) Axial 125°C Bulk
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Case/Package Molded
Capacitance 10 µF
Dissipation Factor 6 %
ESR (Equivalent Series Resistance) 2.9 Ω
Leakage Current 1.6 µA
Max Operating Temperature 125 °C
Min Operating Temperature -55 °C
Polarity Polar
Schedule B 8532210080
Termination Axial
Tolerance 20 %
Voltage Rating 20 V
Length 8.76 mm