           Passive Components > Capacitors > Tantalum Capacitors > KEMET-T322C106K025AT
KEMET T322C106K025AT
Part Number: KEMET T322C106K025AT
Manufacturer: KEMET
Part Type: Passive Components > Capacitors > Tantalum Capacitors > KEMET-T322C106K025AT
Qty Available:
Description: Capacitor, Tantalum, Cap 10uF, Tol 10%, Axial Molded, 25V, C Case Size | KEMET T322C106K025AT
05/14/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number KEMET T322C106K025AT Available.
Capacitor, Tantalum, Cap 10uF, Tol 10%, Axial Molded, 25V, C Case Size | KEMET T322C106K025AT
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Case/Package Molded
Dielectric Material Tantalum
Mount PCB, Through Hole
Number of Pins 2
Capacitance 10 µF
Dissipation Factor 4 %
ESR (Equivalent Series Resistance) 2.5 Ω
Features General Purpose
Leakage Current 1.5 µA
Max Operating Temperature 125 °C
Min Operating Temperature -55 °C
Polarity Polar
Schedule B 8532210080
Termination Axial
Tolerance 10 %
Voltage 25 V
Voltage Rating 25 V
Voltage Rating (DC) 25 V
Diameter 4.57 mm
Lead Diameter 510 µm
Length 8.76 mm