           Passive Components > Capacitors > Tantalum Capacitors > KEMET-T322B685M010AT
KEMET T322B685M010AT
Part Number: KEMET T322B685M010AT
Manufacturer: KEMET
Part Type: Passive Components > Capacitors > Tantalum Capacitors > KEMET-T322B685M010AT
Qty Available:
Description: Cap Tant Solid 6.8uF 10V 20% (2.79 X 7.37mm) Axial 125°C Bulk
05/14/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number KEMET T322B685M010AT Available.
Cap Tant Solid 6.8uF 10V 20% (2.79 X 7.37mm) Axial 125°C Bulk
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Case/Package Molded
Number of Pins 2
Capacitance 6.8 µF
Dissipation Factor 6 %
ESR (Equivalent Series Resistance) 6 Ω
Leakage Current 500 nA
Max Operating Temperature 85 °C
Min Operating Temperature -55 °C
Termination Axial
Tolerance 20 %
Voltage Rating 10 V
Voltage Rating (DC) 10 V
Length 7.37 mm