           Passive Components > Capacitors > Tantalum Capacitors > KEMET-T322B685K006AT
KEMET T322B685K006AT
Part Number: KEMET T322B685K006AT
Manufacturer: KEMET
Part Type: Passive Components > Capacitors > Tantalum Capacitors > KEMET-T322B685K006AT
Qty Available:
Description: Cap Tant Solid 6.8uF 6V 10% (2.79 X 7.37mm) Axial Bulk
05/14/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number KEMET T322B685K006AT Available.
Cap Tant Solid 6.8uF 6V 10% (2.79 X 7.37mm) Axial Bulk
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Case/Package Axial
Dielectric Material Tantalum
Mount Through Hole
Capacitance 6.8 µF
Dissipation Factor 6 %
ESR (Equivalent Series Resistance) 8 Ω
Features General Purpose
Leakage Current 500 nA
Max Operating Temperature 85 °C
Min Operating Temperature -55 °C
Packaging Bulk
Termination Axial
Tolerance 10 %
Voltage Rating 6 V
Voltage Rating (DC) 6 V
Diameter 2.79 mm
Lead Diameter 510 µm
Length 7.366 mm