           Passive Components > Capacitors > Tantalum Capacitors > KEMET-T322B685J015AT
KEMET T322B685J015AT
Part Number: KEMET T322B685J015AT
Manufacturer: KEMET
Part Type: Passive Components > Capacitors > Tantalum Capacitors > KEMET-T322B685J015AT
Qty Available:
Description: Cap Tant Solid 6.8uF 15V 5% (2.79 X 7.37mm) Axial Bulk
05/14/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number KEMET T322B685J015AT Available.
Cap Tant Solid 6.8uF 15V 5% (2.79 X 7.37mm) Axial Bulk
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Case/Package Molded
Number of Pins 2
Capacitance 6.8 µF
Dissipation Factor 6 %
ESR (Equivalent Series Resistance) 4 Ω
Leakage Current 800 nA
Max Operating Temperature 85 °C
Min Operating Temperature -55 °C
Termination Axial
Tolerance 5 %
Voltage Rating 15 V
Voltage Rating (DC) 15 V
Diameter 2.79 mm
Length 7.37 mm