           Passive Components > Capacitors > Tantalum Capacitors > KEMET-T322B565K015AT
KEMET T322B565K015AT
Part Number: KEMET T322B565K015AT
Manufacturer: KEMET
Part Type: Passive Components > Capacitors > Tantalum Capacitors > KEMET-T322B565K015AT
Qty Available:
Description: Tantalum Capacitor, Polarized, Tantalum (dry/solid), 15V, 10% +Tol, 10% -Tol, 5.6uF, Through Hole Mount
05/14/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number KEMET T322B565K015AT Available.
Tantalum Capacitor, Polarized, Tantalum (dry/solid), 15V, 10% +Tol, 10% -Tol, 5.6uF, Through Hole Mount
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Case/Package Molded
Number of Pins 2
Capacitance 5.6 µF
Dissipation Factor 4 %
ESR (Equivalent Series Resistance) 5 Ω
Leakage Current 700 nA
Max Operating Temperature 125 °C
Min Operating Temperature -55 °C
Polarity Polar
Termination Axial
Tolerance 10 %
Voltage Rating 15 V
Voltage Rating (DC) 15 V
Diameter 2.79 mm
Length 7.37 mm