           Passive Components > Capacitors > Tantalum Capacitors > KEMET-T322B475M020AT
KEMET T322B475M020AT
Part Number: KEMET T322B475M020AT
Manufacturer: KEMET
Part Type: Passive Components > Capacitors > Tantalum Capacitors > KEMET-T322B475M020AT
Qty Available:
Description: Cap Tant Solid 4.7uF 20V 20% (2.79 X 7.37mm) Axial 125°C Bulk
05/14/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number KEMET T322B475M020AT Available.
Cap Tant Solid 4.7uF 20V 20% (2.79 X 7.37mm) Axial 125°C Bulk
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Case/Package Molded
Dielectric Material Tantalum
Mount Through Hole
Capacitance 4.7 µF
Dissipation Factor 4 %
ESR (Equivalent Series Resistance) 5 Ω
Leakage Current 800 nA
Max Operating Temperature 85 °C
Min Operating Temperature -55 °C
Packaging Bulk
Termination Axial
Tolerance 20 %
Voltage Rating 20 V
Voltage Rating (DC) 20 V
Diameter 2.79 mm
Length 7.37 mm