           Passive Components > Capacitors > Tantalum Capacitors > KEMET-T322A274K035AS
KEMET T322A274K035AS
Part Number: KEMET T322A274K035AS
Manufacturer: KEMET
Part Type: Passive Components > Capacitors > Tantalum Capacitors > KEMET-T322A274K035AS
Qty Available:
Description: Cap Tant Solid 0.27uF 35V 10% (2.41 X 6.6mm) Axial Bulk
05/14/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number KEMET T322A274K035AS Available.
Cap Tant Solid 0.27uF 35V 10% (2.41 X 6.6mm) Axial Bulk
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Case/Package Molded
Capacitance 270 nF
Dissipation Factor 3 %
ESR (Equivalent Series Resistance) 17 Ω
Leakage Current 500 nA
Max Operating Temperature 125 °C
Min Operating Temperature -55 °C
Polarity Polar
Termination Axial
Tolerance 10 %
Voltage Rating 35 V
Voltage Rating (DC) 35 V
Diameter 2.41 mm
Length 6.6 mm