           Passive Components > Capacitors > Tantalum Capacitors > KEMET-T322A105M020AS7200
KEMET T322A105M020AS7200
Part Number: KEMET T322A105M020AS7200
Manufacturer: KEMET
Part Type: Passive Components > Capacitors > Tantalum Capacitors > KEMET-T322A105M020AS7200
Qty Available:
Description: Cap Tant Solid 1uF 20V 20% (2.41 X 6.6mm) Axial 125°C T/R
05/14/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number KEMET T322A105M020AS7200 Available.
Cap Tant Solid 1uF 20V 20% (2.41 X 6.6mm) Axial 125°C T/R
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Capacitance 1 µF
Dielectric Tantalum
Dissipation Factor 4 %
ESR (Equivalent Series Resistance) 10 Ω
Leakage Current 500 nA
Max Operating Temperature 85 °C
Min Operating Temperature -55 °C
Termination Axial
Tolerance 20 %
Voltage Rating 20 V
Length 6.6 mm