           Passive Components > Capacitors > Tantalum Capacitors > KEMET-T322A105K020AS7200
KEMET T322A105K020AS7200
Part Number: KEMET T322A105K020AS7200
Manufacturer: KEMET
Part Type: Passive Components > Capacitors > Tantalum Capacitors > KEMET-T322A105K020AS7200
Qty Available:
Description: Cap 1UF 20VDC 10% 2.41 X 6.6MM Axl T/r
05/14/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number KEMET T322A105K020AS7200 Available.
Cap 1UF 20VDC 10% 2.41 X 6.6MM Axl T/r
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Capacitance 1 µF
Dielectric Tantalum
Dissipation Factor 4 %
ESR (Equivalent Series Resistance) 10 Ω
Leakage Current 500 nA
Max Operating Temperature 85 °C
Min Operating Temperature -55 °C
Termination Axial
Tolerance 10 %
Voltage Rating 20 V
Length 6.6 mm