           Passive Components > Capacitors > Tantalum Capacitors > KEMET-T262D686M020BS
KEMET T262D686M020BS
Part Number: KEMET T262D686M020BS
Manufacturer: KEMET
Part Type: Passive Components > Capacitors > Tantalum Capacitors > KEMET-T262D686M020BS
Qty Available:
Description: Cap Tant Solid 68uF 20V 20% 8.92 X 19.96mm AXL 0.1%(FR) Bulk
05/14/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number KEMET T262D686M020BS Available.
Cap Tant Solid 68uF 20V 20% 8.92 X 19.96mm AXL 0.1%(FR) Bulk
Case/Package Metal
Capacitance 68 µF
Dielectric Tantalum
ESR (Equivalent Series Resistance) 95 mΩ
Max Operating Temperature 125 °C
Military Standard MIL-PRF-39003
Min Operating Temperature -55 °C
Termination Axial
Tolerance 20 %
Voltage Rating 20 V
Diameter 8.92 mm
Length 19.9644 mm