           Passive Components > Capacitors > Tantalum Capacitors > KEMET-T262D686K020CSTR
KEMET T262D686K020CSTR
Part Number: KEMET T262D686K020CSTR
Manufacturer: KEMET
Part Type: Passive Components > Capacitors > Tantalum Capacitors > KEMET-T262D686K020CSTR
Qty Available:
Description: Cap Tant Solid 68uF 20V 10% (8.92 X 19.96mm) Axial (0.01%FR) T/R
05/14/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number KEMET T262D686K020CSTR Available.
Cap Tant Solid 68uF 20V 10% (8.92 X 19.96mm) Axial (0.01%FR) T/R
Case/Package Metal
Capacitance 68 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) 95 mΩ
Max Operating Temperature 125 °C
Military Standard MIL-PRF-39003
Min Operating Temperature -55 °C
Packaging Tape & Reel
Tolerance 10 %
Diameter 8.92 mm
Length 19.96 mm